موضوع: "اعمال"

نماز ذی الحجه

فضیلت و اعمال مشترک ماه شعبان

حضرت رسول صلی الله علیه و آله می فرمودند:

شعبان ماه من است پس در این ماه برای جلب محبت پیغمبر خود و برای تقرّب به سوی پروردگار خود روزه بدارید.

اعمال مشترکه ماه شعبان


 مناجات شعبانیه ، مناجات معروفی است و اهلش به خاطر آن با ماه شعبان ماءنوس شده و به همین جهت منتظر و مشتاق این ماه هستند. سزاوار است که این مناجات در تمام ماه خوانده شود.

 از اعمال مهم در این ماه ، روزه است ؛ به اندازه ای که با حال انسان مناسب باشد. امام صادق (علیه السلام ) فرمود: ((کسی که روز اول ماه را روزه بگیرد، حتما وارد بهشت می شود و کسی که دو روز را روزه بگیرد، خداوند در هر شب و روزی (به چشم رحمت ) به او می نگرد و در بهشت نیز به این نگاه ادامه می دهد؛ کسی که سه روز روزه بگیرد، با خداوند در عرش و بهشت او دیدار می کند.))

 همچنین روایت شده که در هر روز پنجشنبه ماه شعبان آسمان ها را زینت می کنند. پس ملائکه عرض می کنند خداوندا بیامرز روزه داران این روز را و دعای ایشان را مستجاب گردان و در روایت نبوی آمده است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه بگیرد حقّ تعالی بیست حاجت از حوائج دنیا و بیست حاجت از حاجت های آخرت او را برآورد.

در هر روز از شعبان در هنگام ظهر و در شب نیمه آن صلوات هر روز شعبان که از امام سجاد علیه السلام روایت شده، خوانده شود که به شرح ذیل است:

 اَللّهُمََّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ و َآلِ مُحَمَّدٍ شَجَرَةِ النُّبُوَّةِ وَ مَوْضِعِ الرِّسالَةِ وَ مُخْتَلَفِ الْمَلاَّئِکَةِ وَ مَعْدِنِ الْعِلْمِ وَ اَهْلِ بَیْتِ الْوَحْیِ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ و َآلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْکِ الْجارِیَةِ فِی اللُّجَجِ الْغامِرَةِ یَامَنُ مَنْ رَکِبَها وَ یَغْرَقُ مَنْ تَرَکَهَا الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ وَاللاّزِمُ لَهُمْ لاحِقٌ.

 

 اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْکَهْفِ الْحَصینِ وَ غِیاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَکینِ وَ مَلْجَاءِ الْهارِبینَ وَ عِصْمَةِ الْمُعْتَصِمینَ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلوةً کَثیرَةً تَکُونُ لَهُمْ رِضاً وَ لِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اَداَّءً وَ قَضاَّءً بِحَوْلٍ مِنْکَ وَ قُوَّةٍ یا رَبَّ الْعالَمینَ.

 

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الطَّیِّبینَ الاْبْرارِ الاْخْیارِ الَّذینَ اَوْجَبْتَ حُقُوقَهُمْ وَ فَرَضْتَ طاعَتَهُمْ وَ وِلایَتَهُمْ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاعْمُرْ قَلْبی بِطاعَتِکَ وَلا تُخْزِنی بِمَعْصِیَتِکَ وَارْزُقْنی مُواساةَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیْهِ مِنْ رِزْقِکَ بِما وَسَّعْتَ عَلَیَّ مِنْ فَضْلِکَ وَ نَشَرْتَ عَلَیَّ مِنْ عَدْلِکَ وَ اَحْیَیْتَنی تَحْتَ ظِلِّکَ وَ هذا شَهْرُ نَبِیِّکَ سَیِّدِ رُسُلِکَ شَعْبانُ الَّذی حَفَفْتَهُ مِنْکَ بِالرَّحْمَةِ وَالرِّضْوانِ الَّذی کانَ رَسُولُ اللهِ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه وَ سَلَّمَ یَدْاَبُ فی صِیامِهِ وَ قِیامِهِ فی لَیالیهِ وَ اَیّامِهِ بُخُوعاً لَکَ فی اِکْرامِهِ وَاِعْظامِهِ اِلی مَحَلِّ حِمامِهِ.

 

اَللّهُمَّ فَاَعِنّا عَلَی الاِْسْتِنانِ بِسُنَّتِهِ فیهِ وَ نَیْلِ الشَّفاعَةِ لَدَیْهِ اَللّهُمَّ وَاجْعَلْهُ لی شَفیعاً مُشَفَّعاً وَ طَریقاً اِلَیْکَ مَهیَعاً وَاجْعَلْنی لَهُ مُتَّبِعاً حَتّی اَلْقاکَ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَنّی راضِیاً وَ عَنْ ذُنُوبی غاضِیاً قَدْ اَوْجَبْتَ لی مِنْکَ الرَّحْمَةَ وَالرِّضْوانَ وَ اَنْزَلْتَنی دارَ الْقَرارِ وَ مَحَلَّ الاْخْیارِ .

 

ذکرها ودعاهای ماه شعبان

بهترین ذکرها و دعاهای ماه شعبان هر روز هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ» گفته شود و همچنین در این ماه صلوات بسیار فرستاده شود .

  از اعمال مهم این ماه ، عمل کردن به روایت امیرالمؤ منین (علیه السلام ) است که فرمودند:

 ((در هر پنج شنبه از ماه شعبان ، آسمانها زینت شده و آنگاه فرشتگان عرض می کنند:خدای ما! روزه داران شعبان را ببخش و بیامرز و دعایشان را اجابت فرما!))

 بنابراین کسی که دو رکعت نماز به جا آورد که در هر رکعت سوره فاتحه را یک بار و توحید را صد بار بخواند و بعد از سلام دادن ، صد بار نیز صلوات بفرستد، خداوند تمام خواسته های دینی و دنیایی او را برآورده می فرماید و کسی که یک روز از آن را روزه بگیرد، خداوند بدن او را بر آتش حرام می کند.

 هر روز هفتاد مرتبه ذکر « اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَیُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» گفته شود. و در بعضی روایات “الْحَیُّ الْقَیُّومُ” پیش از “الرَّحْمنُ الرَّحیمُ” است و عمل به هر دو خوبست و از روایات استفاده می شود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است و هر کس هر روز در این ماه هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن است که هفتاد هزار مرتبه در ماه های دیگر استغفار کند.

  صدقه دادن در این ماه اگرچه به اندازه نصف دانه خرمایی باشد، خوب است و خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می کند.

 از حضرت صادق علیه السلام نقل شده است که آن حضرت در باب فضیلت روزه رجب فرمود چرا غافلید از روزه شعبان؟ راوی عرض کرد یابن رسول الله چه ثوابی دارد کسی که یک روز از شعبان را روزه بگیرد؟

 حضرت فرمود به خدا قسم بهشت ثواب اوست.

 عرض کرد یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود:صدقه دادن و استغفار . هر کس  در ماه شعبان صدقه دهد، خداوند آن صدقه را رشد دهد همچنان که یکی از شما شتر تازه متولد شده ای را تربیت می کند تا آن که در روز قیامت به صدقه دهنده برسد در حالتی که به اندازه کوه اُحُد شده باشد.

در کل این ماه هزار بار ذکر « لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ » را که ثواب بسیار دارد؛ گفته شود.

 از جمله آن که عبادت هزار ساله در نامه عملش نوشته شود.

اذکار پر فضیلت دهه اول ذی الحجه

تهلیلات حضرت امیرالمومنین علیه السلام در دهه اول ذی الحجه

نقل از حضرت امير المؤمنين عليه السلام با ثواب بسيار و اگر روزى ده مرتبه بخواند بهتر است :

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ اللَّيَالِي وَ الدُّهُورِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ أَمْوَاجِ الْبُحُورِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ وَ رَحْمَتُهُ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الشَّوْكِ وَ الشَّجَرِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الشَّعْرِ وَ الْوَبَرِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الْحَجَرِ وَ الْمَدَرِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ لَمْحِ الْعُيُونِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ فِي اَللَّيْلِ إِذا عَسْعَسَ وَ فِي اَلصُّبْحِ إِذا تَنَفَّسَ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الرِّيَاحِ فِي الْبَرَارِي وَ الصُّخُورِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ مِنَ الْيَوْمِ إِلَى يَوْمِ يُنْفَخُ فِي الصُّورِ. 

مفاتیح‌الجنان 

اعمال دهه اول ماه ذى الحجه 

اعمال دهه اول ماه ذى الحجه :

 بدان كه اين ماه از ماه‌هاى شريفه است و چون اين ماه داخل مى‌شد صلحاى  صحابه و تابعين اهتمام عظيم در عبادت مى‌كردند 

و دهه اول آن ايامش  ايام_معلومات است كه در قرآن مجيد ذكر آن شده است 

و در نهايت فضيلت و بركت است 

و از رسول خدا صلى الله عليه و آله مروى است كه : عمل خير و عبادت در هيچ ايامى نزد حق تعالى محبوبتر نيست از اين دهه. 

و از براى اين دهه اعمالى است : 

🔻اول : روزه گرفتن نه روز اول 

اين دهه كه ثواب روزۀ تمام عمر دارد 

🔺دوم : خواندن دو ركعت نماز ما بين مغرب و عشا در تمام شبهاى اين دهه :

در هر ركعت بعد از حمد بخواند : يك مرتبه توحيد و آيه : 

وَ واعَدْنا مُوسى ثَلاثِينَ لَيْلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً وَ قالَ مُوسى لِأَخِيهِ هارُونَ اخْلُفْنِي فِي قَوْمِي وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبِيلَ الْمُفْسِدِين

تا با ثواب حاجيان شريك شود 

🔻سوم : دعاى اللَّهُمَّ هَذِهِ الْأَيَّامُ الَّتِي فَضَّلْتَهَا عَلَى الْأَيَّامِ…. 

را از روز اول تا عصر روز_عرفه در عقب نماز صبح و پيش از مغرب بخواند.

🔻چهارم: در هر روز از دهه بخواند پنج دعايى را كه حضرت_جبرئيل براى حضرت عيسى عليه السلام از جانب حق تعالى هديه آورده كه در ايام اين دهه بخواند.

🔻 پنجم : در هر روز اين دهه اين تهليلات را كه از امير المؤمنين عليه السلام منقول است با ثواب بسيار و اگر روزى ده مرتبه بخواند بهتر است :

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ اللَّيَالِي وَ الدُّهُورِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ أَمْوَاجِ الْبُحُورِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ وَ رَحْمَتُهُ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الشَّوْكِ وَ الشَّجَرِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الشَّعْرِ وَ الْوَبَرِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الْحَجَرِ وَ الْمَدَرِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ لَمْحِ الْعُيُونِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ فِي اَللَّيْلِ إِذا عَسْعَسَ وَ [فِي] اَلصُّبْحِ إِذا تَنَفَّسَ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ عَدَدَ الرِّيَاحِ فِي الْبَرَارِي وَ الصُّخُورِ 

لا إِلهَ إِلاَّ اللّهُ مِنَ الْيَوْمِ إِلَى يَوْمِ يُنْفَخُ فِي الصُّورِ. 

مفاتیح‌الجنان

اعمال مستحبی روز اول ماه مبارک رمضان

روز اوّل:در آن چند عمل مستحبّ است:

 

اوّل:غسل نمودن در آب جارى،و بر سر ريختن سى كف دست آب،كه در تمام طول سال باعث ايمنى از همه دردها و بيماريهاست.

 

دوم:كفى از گلاب به روى خويش بزند،تا از خوارى و پريشانى‏ نجات يابد و قدرى هم به سر خود بمالد،تا در آن سال از سرسام[در برخى نسخه‏ ها:برسام،به معنى بيمارى سينه]ايمن گردد.

 

سوّم:دو ركعت نماز اول ماه را بجا آورد و صدقه بدهد.

 

چهارم:دو ركعت نماز بخواند،در ركعت اول سوره‏هاى«حمد» و«انّا فتحنا»را و در ركعت دوم سوره«حمد»و هر سوره ديگرى را كه بخواهد بخواند،تا حق تعالى در آن سال بديها را از او دور سازد،و تا سال آينده در پناه خدا باشد.

 

پنجم:پس از طلوع فجر اين دعا را بخواند:اللَّهُمَّ قَدْ حَضَرَ شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَدِ افْتَرَضْتَ عَلَيْنَا صِيَامَهُ وَ أَنْزَلْتَ فِيهِ الْقُرْآنَ هُدًى لِلنَّاسِ وَ بَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَ الْفُرْقَانِ اللَّهُمَّ أَعِنَّا عَلَى صِيَامِهِ وَ تَقَبَّلْهُ مِنَّا وَ تَسَلَّمْهُ مِنَّا وَ سَلِّمْهُ لَنَا فِي يُسْرٍ مِنْكَ وَ عَافِيَةٍ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ .

ششم:دعاى چهل ‏وچهارم صحيفه كامله را اگر در شب قبل نخوانده بخواند.

هفتم:علاّمه مجلسى در«زاد المعاد»فرموده كه شيخ كلينى و شيخ طوسى و ديگران به سند صحيح روايت كرده‏اند كه حضرت موسى بن جعفر عليه السّلام فرمود:در ماه مبارك رمضان‏ در آغاز سال،يعنى روز اول اين ماه-چنان‏كه علما فهميده ‏اند-اين دعا را بخوان،و فرمود:هركه اين دعا را براى رضاى‏ خدا،و بدون آميختگى با اغراض ناپسند و ريا بخواند،در آن ساغسل ل فتنه و گمراهى و آفتى كه به دين يا بدنش ضرر برساند به‏ او نرسد،و حق تعالى او را از شرّ آنچه از بلاها در آن سال واقع مى‏شود حفظ مى‏ نمايد.و دعا اين است:

 

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِاسْمِكَ الَّذِي دَانَ لَهُ كُلُّ شَيْ‏ءٍ وَ بِرَحْمَتِكَ الَّتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ وَ بِعَظَمَتِكَ الَّتِي تَوَاضَعَ لَهَا كُلُّ شَيْ‏ءٍ وَ بِعِزَّتِكَ الَّتِي قَهَرَتْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ وَ بِقُوَّتِكَ الَّتِي خَضَعَ لَهَا كُلُّ شَيْ‏ءٍ وَ بِجَبَرُوتِكَ الَّتِي غَلَبَتْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ وَ بِعِلْمِكَ الَّذِي أَحَاطَ بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ يَا نُورُ يَا قُدُّوسُ يَا أَوَّلا قَبْلَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ يَا بَاقِيا بَعْدَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُغَيِّرُ النِّعَمَ وَ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُنْزِلُ النِّقَمَ وَ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَقْطَعُ الرَّجَاءَ وَ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُدِيلُ الْأَعْدَاءَ وَ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَرُدُّ الدُّعَاءَ وَ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي يُسْتَحَقُّ بِهَا نُزُولُ الْبَلاءِ،… تا آخر

منبع : مفاتیح الجنان

 

اعمال روز آخر ماه رجب


ماه رجب یکی از ماه های پرفضیلت می باشد که آرام آرام در حال به پایان رسیدن است، مرحوم سید بن طاووس در کتاب مشهور خود می نویسد:

روایت شده که پیامبر اکرم(ص) در بیان نماز آخر ماه رجب می فرمایند: هر کس درآخر ماه رجب

10 رکعت نماز بخواند که در هر رکعت سوره حمد را یک مرتبه و سوره توحید را سه مرتبه و سوره کافرون را سه مرتبه باشد، و پس از سلام نماز دستهایش را به سوی آسمان بلند کند و بگوید :

لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لاشَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ هُوَ حَيٌّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ، وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ، وَ لا حَوْلَ وَ لاقُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ.

سپس دستهایش را به روی صورت بکشد و حاجتش را از خداوند بخواهد، دعای او مستجاب شود و خداوند بین او و جهنم هفت گودال فاصله بیاندازد که اندازه هر گودال به اندازه فاصله آسمان تا زمین است و در به ازای هر رکعت، هزار رکعت برایش نوشته شود و برای او گذر از صراط و دوری از جهنم تضمین شود.

سلمان رضوان الله علیه می گوید: «هنگامی که کلام پیامبر صلی الله علیه و اله به پایان رسید، به حالت گریه به سجده افتادم و خداوند را شکر نمودم که این حدیث را از پیامبر شنیدم.»

گفتنی است؛ در روز آخر ماه‏ رجب، بر انجام غسل تاکید شده و روزه ‏این روز سبب آمرزش گناهان گذشته و آينده است. همچنین نماز سلمان به نحوى است كه در بالا گفته شد.

اقبال الاعمال : ج 2 ص 854

برنامه چهل روز تا طهارت جان

⏪۱- شناخت گناهانی که بدان مبتلاییم.

 

⏪۲-اولویت بندی گناهان و تمركز برروي گناهان با اولويت مهم تر

 

💠اولین قدم در شروع طهارت جان شناخت گناهان است و تصمیم بر ترک آن. پس در این مرحله در دفتر چه ای که میباید همیشه همراهمان باشد روزانه سعی میکنیم تا گناهان خویش را لیست نماییم و آن ها بر اساس شدت و ضعف و زشتی اولویت بندی نماییم.

 

💠بر روی گناه اول خویش که درون دفترچه اولویت بندی نمودیم متمرکز میشویم. در همه حال مراقبیم که از آن گناه اجتناب نماییم و دفعات تکرار آن گناه را در دفترچه خویش یاد داشت میکنیم‌.

 

 

⏪٣_كنترل چشم و گوش و زبان در روز با اجتماع

💠در طول روز مراقبت خویش را بر روی چشم متمرکز میکنیم و تمام ورودیهای چشممان را میپاییم و خطاهای آن را در دفتر چه یاد داشت میکنیم. علاوه بر چشم از زبان نیز غافل نخواهیم شد.
تمرکز خویش را بر روی گوش متمرکز میکنیم و از وارد شدن اصوات نامناسب به ان جلوگیری به عمل می آوریم.

 

💠تمام خروجی های دهانمان را می پاييم و خطاهای زبان را در دفترچه یادداشت میکنیم.

 

♦️اية الله جوادي آملي : اربعین به معنای انزوا و جدایی از جامعه نیست، بلکه باید در متن جامعه و زندگی و در متن خدمت‌گزاری به مردم باشد، به‌طوری که در این چهل روز بتواند، رضای حق را جلب کند؛ مواظب حلال و حرام باشد که غذا بدنخورد؛ مواظب زبانش باشد که حرف بدنزند؛ مواظب گوش خود باشد که حرف بدنشنود؛ مواظب چشم خود باشد که نگاه حرام نکند.

 

⏪٤-تلاش برای اقامه نماز در اول وقت و دائم الوضو بودن

 

⏪٥_بيداري نيم ساعت قبل از اذان صبح جهت خواندن نماز شب


♦️شب را دریابید. شب یک زمان ویژه‌ای است و هر کس که به جایی رسید، از شب‌زنده‌داری رسید.

 


⏪٦_سعي در بيداري بين الطلوعين و خواندن يك حزب يا يك صفحه از قرآن كريم با توجه و معني و خواندن دعاي عهد امام زمان عج

 

⏪٧_خواندن ذكر استغفار هر روز صد مرتبه بعد از هر نماز

 

⏪٨_برنامه خواندن زيارت عاشورا هرروز با توجه انتخاب ساعت ان در روز با خودتان

 

 

⏪٩_ذکر غالب لا اله الا الله غالب ما در این مرحله لا اله الا الله خواهد بود که جایگزین استغفار میشود.در ادای لا اله غیر خدا را از دل بیرون میریزیم و با الا الله خدا را جایگزین میکنیم. هر روز

 

⏪١٠_خواندن نماز با توجه بيشتر و حضور قلب درنماز

 

⏪١١_خواندن نماز توبه طبق دستورالعمل
روز يكشنبه اين ماه است ولي در چله روز و تعداد جهت انجام بيشتر ان در هفته ميتولند با اختيار خودتان باشد

 


هر چند انجام دقیق این موارد در هر روز با توجه و حضور ودقت مخصوصا در مرحله عملي زدودن گناهان و طهارت گوش و زبان و چشم کار ساده ای نیست .

 

ولي اهداف پایانی آن اهداف بزرگی است اما دقت داشته باشیم که این برنامه و امثال آن وحی منزل نیست و صرفا راه را به عزیزان برای تنظیم برنامه های خودسازی نشان میدهد.

 

علاوه بر تمرکز بر گناه در اين برنامه و اولویت بندي براي زدودن جان از انها تمام هم و غم خویش را متوجه حضور میکنیم. حضور کلید رسیدن به ماورای طبیعت است.خویش را در همه ساعات سعی میکنیم در محضر خدا ببینیم .و عالم را به دید مظهریت برای اسماء و صفاتش بنگریم. در حضور میباید نسبت به هفته قبل جهش بیشتر انجام دهیم و در مراقبه بکوشیم.

زیارت نامه حضرت معصومه علیها السلام

وداع رمضان

 

رمضان ؛ بهار رویش

استاد علی صفایی حائری

در فرازى از همين دعاى وداع رمضان است كه مى‌‏خوانيم:

«اللَّهُمّ… فَأْجُرْنَا عَلَى مَا أَصَابَنَا مِنَ التَّفْرِيطِ…»؛

خدايا! ما فقر و عجز و جهل و ظلم خود را باور كرده‏‌ايم و با تمامى يأس و نااميدى از خود، طلبكار فضل تو هستيم و آن قدر مطمئن هستيم كه عطاى تو را واصل مى‌‏دانيم و اين حسن ظن ما به توست و تو خود فرموده‏‌اى:

«أَنَا عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِىَ الْمُؤْمِنِ»

و تو دستور فرموده‏‌اى كه حتى اظهار اين حسن ظن و حتى دروغ اين ادعا را بپذيرند؛ چون حتى دروغ، نشانه تلاش و كوششى است كه اين عاجز درمانده به آن روى آورده.

خدايا! در برابر كوتاهى‌‏ها و تقصيرها، به ما پاداش بده و كسرى‌‏هاى ما را جبران نما؛ كه

«… إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَ تَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ»


خدايا! در اين بهار رويش و عنايت، تو ما را بهره‌‏مند كن و از بدى‏‌هاى ما بگذر.

 

📚 بهار رويش؛ مرورى بر دعاهاى ورود و وداع ماه رمضان، ص 20
.

احیا شب هفدهم رمضان المبارک


🍃🔸🍃🔸🍃🔸🍃🔸🍃🔸🍃🔸🍃🔸🍃🔸


در تاریخ اسلام شب و روز هفدهم رمضان المبارک واقعه جنگ بدر است که اِحیاء آن مورد سفارش است .


🍃🔹🍃🔹🍃🔹🍃🔹🍃🔹🍃🔹🍃🔸🍃🔸

امشب شب‏ هفدهم‏ ماه رمضان است مى ‏دانيد چه شبى است؟ شبى است كه پيغمبر با اميرالمؤمنين و تمام اصحاب در معركه بدر حاضر شدند و فردا جنگ بدر شروع شد كه در اين جنگ، غلبه با مسلمان‏ ها بود،

🔹 و اميرالمؤمنين فرمود:
من از همان شب بدر تا آخر عمر، به بركت و يُمن آن فتوحاتى كه خداوند در روز بدر كرد، شب‏ هاى هفدهم را احياء مى‏ داشتم.

 

🔹 خيلى شب مهمّى است! مى‏دانيد كه در جنگ بدر به اميرالمؤمنين عليه‏ السّلام ذكرِ «هو» داده شد، اين روايت ظاهراً در مورد سوره قدر مى‏ باشد كه شيخ طبرسى هم در مجمع البيان، ذيل سوره اخلاص نقل مى ‏كند؛ اميرالمؤمنين مى ‏فرمايد:
من در شب بدر حضرت خضر را در خواب ديدم و گفتم كه: عَلِّمنى دُعاءً، به من يك دعايى ياد بده كه من آن دعا را بخوانم و بر أعداء غلبه پيدا كنم. حضرت خضر به من فرمود بگو يا هو يا مَن لا هو إلّا هو، يا هو، يا مَن لا هو إلّا هو و من در آن روز بدر، شمشير دست گرفتم و با «يا هو، يا مَن لا هو إلّا هو» مى‏ كُشتم. اين خواب را كه براى پيغمبر تعريف كردم، حضرت فرمودند: «عُلِّمتَ الإسمَ الأعظَم». «اسم اعظم را یاد گرفته ای»

 

🔹 و بعضى‏ ها كه مى‏گويند يا هو يا لا هو إلّا هو اينها ذكرهاى درويشى‏ است و در شرع وارد نشده است اينها غلط مى ‏كنند مى‏ گويند ها چون روايت، روايت صحيحى است هم از طريق شيعه و هم از طريق سنى، و مدركش هم در همين مجمع البيان هست و جاهاى ديگر هم نقل مى‏ كنند.

📚 منبع : شرح فقراتى از دعاى افتتاح ص ۱۴۵ - ۱۴۶

1 3 4
 
خبرگزاری کوثرنیوز